29 lutego 2016 Udostępnij

Żyrandole i ich charakterystyka

żyrandol do salonuProducenci żyrandoli, którzy prezentują swoją ofertę podkreślają, że powinna być ona wykorzystywana przede wszystkim jako oświetlenie ogólne. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania żyrandoli jest zatem zawieszanie ich na środku pomieszczenia, tuż pod sufitem.

żyrandol do kuchniJeśli mamy do czynienia z klasycznymi żyrandolami, charakterystyczne jest dla nich to, że ich długie ramiona są zwieńczane przez klosze. Nie powinno zatem dziwić to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami cieszącymi się szczególną popularnością wszędzie tam, gdzie wnętrza są dość wysokie. Oczywiście, to, jak duża liczba świateł pojawi się we wnętrzu, nie jest w żaden sposób regulowane, a tym samym zależy jedynie od nas. Nie można zapominać, że w sytuacji, w której klosze żyrandola są skierowane ku dołowi, w ich obrębie główny strumień światła działa najbardziej efektywnie. Światło rozproszone pozwala też na bardzo efektywne oświetlenie wnętrza.

Oczywiście sytuacja zmienia się wówczas, gdy mamy do czynienia z kloszami skierowanymi na sufit. Rozwiązanie takie pozwala na uzyskanie odbijającego się od sufitu lekko rozproszonego światła. Jeśli myślimy więc o świetle bezpośrednim, konieczne będzie zastosowanie kloszy otwartych od dołu.

żyrandol do sypialniŻyrandole bardzo często są nam prezentowane jako rozwiązania ponadczasowe, nie oznacza to jednak, że nie podlegają żadnym modyfikacjom. Na pierwszy plan wysuwają się oprawy wieloramienne. Te często nawiązują do historycznych wzorów i są wykonane z metali kolorowych. Modne są jednak również formy nowoczesne, a proste ramiona wykonane ze stali już od dawna nie stanowią dla nikogo zaskoczenia.

Dość ciekawym rozwiązaniem są też ramiona wykonane ze szkła. Na ogół są one wolne od ozdób, a tym samym sprawdzają się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu minimalistycznym. Nie oznacza to jednak, że brakuje chętnych na żyrandole z ramionami zdobionymi kryształami oraz naśladującymi je elementami szklanymi i plastikowymi. Coraz częściej możemy też oferować żyrandole w klasycznej formie, wykonane jednak z mniej typowych materiałów. Miejsce dla nich znajdziemy w salonach, a sam styl doczekał się już własnej nazwy – Fusion i cieszy się dużą popularnością.

Szymon Rufin

architekt-dekorator wnętrz;
„Błądząc w ciemności nie próbuj dojrzeć światła, lecz staraj się nim być...”