19 lutego 2016 Udostępnij

Oświetlenie stanowiska pracy z komputerem – prawidłowe ustawienie źródła światła

oświetlenie przy komputerzePraca w biurze przed komputerem ma swoje wymagania, o których powinniśmy pamiętać organizując stanowisko pracy. Najlepszym światłem dla oczu jest światło naturalne, słoneczne, więc jeśli nie mamy w biurze mocnego światła naturalnego, to sztuczne powinno być jak najbardziej zbliżone.

komputer a oświetleniePrzyjrzyjmy się bliżej całemu procesowi przygotowania prawidłowego oświetlenia stanowiska pracy z komputerem. Pierwszym ważnym krokiem jest dobranie odpowiednich lamp i żarówek, które znajdują się blisko komputera. Światło wokół nas ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia naszych oczu i dobrego samopoczucia.

Najczęściej skupiamy się tylko na wyborze biurka, ergonomicznego krzesła oraz ekranu komputera, zapominając o doborze właściwego natężenia żarówek, które będą pozytywnie odciążały nasze oczy od nadmiernego wysiłku jakim jest wytężanie wzroku w półmroku. Nie zapominajmy więc i o tym, co ma duże znaczenie dla naszego zdrowia w perspektywie czasu.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju lampy. Pomyślmy, w jaki sposób powinno padać światło na nasze miejsce pracy i w jakiej odległości się znajdować od twarzy. Najlepiej zamontować lampki górą, tak by snop światła padał z góry i w odległości około 30 cm od nas. Jest to najbardziej optymalne ustawienie oświetlenia, które przez kilka godzin powinno zapewnić nam komfort wiedzenia i nie męczyć oczu.

lampa od komputera

Abażur, jaki jest wokół żarówki nie powinien przepuszczać światła, tylko kierować je jednolicie w dół na klawiaturę czy biurko. Jeśli na biurku jest monitor to warto również umieścić obok lampkę ze zwykłą żarówką, unikając świetlówek. Dobrze, jest jeśli doświetlimy ścianę, która znajduje się za monitorem i biurkiem komputera. Pamiętajmy, że zawsze światło monitora mocno obciąża wzrok, więc nie możemy pracować przy zgaszonym świetle. Nasze oczy dużo lepiej znoszą ciepłe światło, więc zadbajmy by właśnie ten typ oświetlenia przeważał w miejscu pracy.

Ilona Primek

architekt światła;
"Bądź jak światło, które wędruje przez noc i po drodze zapala zagasłe gwiazdy."