
Oświetlenie biurowe i jego wpływ na jakość naszej pracy
Biuro to miejsce, w którym swój czas spędza codziennie nawet 20 milionów osób i dzieje się tak przez wiele godzin. Osoby, które są w nim zatrudnione bardzo często siedzą nieruchomo, a to sprawia, że ich komfort i bezpieczeństwo są uzależnione nie tylko od ergonomicznego wyposażenia stanowiska pracy, ale również od wykonywania odpowiednich ćwiczeń, nie tylko wzmacniających, ale również rozciągających plecy, kolana oraz inne grupy mięśni.
Gdy mamy do czynienia z pracą siedzącą musimy mieć świadomość tego, że jednym z najczęstszych problemów z nią związanych są te, które dotyczą kręgosłupa. Trudno się temu dziwić, ich źródła należy bowiem doszukiwać się nie tylko w złej postawie, ale i w niedoborze ruchu. Okazuje się jednak, że można wskazać na jeszcze jeden czynnik o podobnie dużym znaczeniu, dla którego charakterystyczne jest to, że często zapominamy o jego istnieniu.
Tym czynnikiem jest oświetlenie z wykorzystaniem lamp biurowych. Okazuje się, że ma on wpływ nie tylko na psychikę, ale i fizyczne dobre samopoczucie pracownika i nie jest to wcale wpływ niewielki. Bez względu na to, czy spędzamy cały dzień przy monitorze, czy też koncentrujemy się na czytaniu kolejnych stosów akt, musimy liczyć się z tym, że męczyć będzie nam się wzrok. Pracownicy bardzo często skarżą się na bóle głowy. Najczęściej utożsamiamy je z problemami z kręgosłupem, lekarze nie mają jednak wątpliwości, że ich genezy należy poszukiwać również w niedostatecznym oświetleniu.
Mówiąc o najważniejszych cechach oświetlenia biurowego nie bez przyczyny na pierwszy plan wysuwa się brak oślepiania. Duży nacisk kładzie się na unikanie kontaktu wzrokowego ze świecącymi żarówkami, a także na odpowiednie natężenie oświetlenia. Każda z tych cech ma wpływ na zdolność koncentracji i na naszą wydajność podczas pracy.
Okazuje się przy tym, że dość istotną rolę ma do odegrania również barwa światła. Jeśli światło jest ciepłe, pracownik wydaje się dość zadowolony, okazuje się jednak, że właśnie takie światło obniża motywację. Światło powinno być chłodne, choć nie może być ani za zimne, ani przesadnie usypiające. Oczywiście osoby, które zastanawiają się nad tym, które lampy biurowe będą najbardziej efektywne, nie są skazane na eksperymentowanie.
Wymagania dotyczące tego rodzaju rozwiązań są zawarte w normie DIN EN 12464. Norma ta mówi między innymi o natężeniu oświetlenia. Przygotowując się do oświetlenia pomieszczenia biurowego warto mieć na uwadze również to, że w jego skład powinno wchodzić nie tylko oświetlenie ogólne, ale również tak zwane oświetlenie dodatkowe. Te ostatnie tworzone jest z reguły z wykorzystaniem lampek biurkowych.
Jak oświetlać biuro zimą?
VW sezonie zimowym dni są coraz krótsze, a co za tym idzie, niemal bez przerwy mamy do czynienia ze światłem palącym się w naszych biurach. Eksperci przypominają, że odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy powinno mieć dla nas szczególnie duże znaczenie, gdy bowiem brakuje światła...
Żyrandole i ich charakterystyka
VProducenci żyrandoli, którzy prezentują swoją ofertę podkreślają, że powinna być ona wykorzystywana przede wszystkim jako oświetlenie ogólne. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania żyrandoli jest zatem zawieszanie ich na środku pomieszczenia, tuż pod sufitem. Jeśli mamy do...
VBiuro to miejsce, w którym swój czas spędza codziennie nawet 20 milionów osób i dzieje się tak przez wiele godzin. Osoby, które są w nim zatrudnione bardzo często siedzą nieruchomo, a to sprawia, że ich komfort i bezpieczeństwo są uzależnione nie tylko od ergonomicznego wyposażenia...