9 lutego 2016 Udostępnij

Lampki biurkowe: poradnik dla tych, którzy muszą lampkę kupić

lampka biurkowa do pracyOświetlenie ma zawsze do spełnienia istotną rolę w każdym domowym biurze. Dobrze dobrane światło sprawia, że pracujemy wydajniej, a nasze oczy nie są narażone na osłabienie. Wybór lamp biurowych górnych, a także tych, które mają znaleźć się na biurku jest więc niezwykle istotny.

lampka biurkowa komputerWarto zadbać również o to, aby pasowały one do stylu aranżacyjnego, który w danym wnętrzu jest dominujący. Wówczas stworzy się naprawdę harmonijne środowisko pracy. Do najbardziej podstawowych akcesoriów świetlnych w każdym domowym biurze zalicza się lampki stołowe. W tym przypadku znaczenie ma nie tylko ich design, ale również to jakie światło emitują i w którym miejscu blatu biurka zostaną ustawione. Idealnym rozwiązaniem są lampki, które posiadają długie łamane ramię. Takie modele mają regulowaną wysokość. Regulować można w ich przypadku także kąt padania światła. 

Środowisko pracy, które jest zdrowe

Podczas dnia warto w sposób maksymalny wykorzystać światło dziennie. Światło słoneczne jest dla naszego narządu wzroku najzdrowsze. Jednocześnie skutecznie pobudza nas do działania. W biurach, w których pracownicy spędzają ponad osiem godzin dziennie, najczęściej montuje się świetlówki liniowe. W domu jednak dość trudno dopasować je do charakteru wnętrza. Sprawdzają się w zasadzie tylko w tych pomieszczeniach, w których postawiono na styl industrialny.

Jeżeli w pomieszczeniu światła dziennego nie ma zbyt wiele, rozsądnie jest postawić na lampy biurowe, które emitują światło o chłodniejszej barwie. Jest ono bowiem zbliżone do światła naturalnego. Trzeba przy tym pamiętać, że światło zbyt jaskrawe będzie sprawiało, że nasze oczy szybko będą się męczyć.

ustawienie lampki na biurkuNie można zapominać również o ustawieniu lampki na biurku. Osoby praworęczne zawsze stawiają lampkę po swojej lewej stronie. Osoby, które piszą lewą ręką, lampkę muszą ustawić po prawej stronie. Ustawiając lampkę, trzeba zrobić to tak, aby emitowane przez nią światło nie odbijało się od monitora ani blatu biurka. W przeciwnym razie bardzo szybko pojawi się zmęczenie oczu.

LED-y, halogeny czy tradycyjne żarówki?

LED to żarówki zużywające mało energii. Jednocześnie są trwałe. Trzeba jednak pamiętać, że emitują światło, które silnie różni się od światła naturalnego. Dlatego mogą negatywnie wpływać na nasz narząd wzroku. Klasyczne żarówki to idealne wybór, jeśli chcemy zatroszczyć się o nasze oczy. Bez obaw można również sięgać po halogeny emitujące światło przyjazne dla oczu.

Iwan Gacek

inż. elektryk, specjalista w zakresie oświetlenia
"Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło."