15 lutego 2016 Udostępnij

Lampa sufitowa, listwy LED, halogeny? Jakie oświetlenie salonu wybrać

oświetlenie salonuTo nieco przekorne, ale z pokoju dziennego korzysta się najintensywniej wieczorem w momencie, gdy domownicy wracają po pracy do domu. Dlatego właśnie oświetlenie tam jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można sobie zagwarantować możliwość przygotowanie miłej atmosfery.

Pokój dzienny w wielu przypadkach łączy się obecnie z kuchnią albo jadalnią. W związku z czym jeden żyrandol nie będzie już wystarczał. Dzięki rozmieszczeniu różnych lamp w odpowiednich miejscach będzie można uzyskać stosowną aranżację wnętrza, które zostanie w jakieś mierze dzielone na strefy. Dlatego, gdy chodzi o źródła światła w salonie nie powinno się oszczędzać na tym i warto wybrać wiele takich elementów.

Jakie oświetlenie salonu do strefy wypoczynku?

lampy do salonuLampa sufitowa nad częścią wypoczynkową będzie w stanie zapewnić nam komfort przebywania w tym miejscu nawet jeśli będzie tam wiele osób. Spotkanie towarzyskie to taka sytuacja, w której chce się korzystać z dużej części salonu, dlatego właśnie ogólne światło górne jest tam bardzo ważne. W przykładowym salonie mogą to być cztery oprawy pojedyncze, ale czasami stosuje się także oprawy, gdzie mamy kilka reflektorków lub też specjalny szynowy lub też linkowy system.

Jeśli chcemy mieć przytulny salon, to można wybrać w nim jakieś miejsce, gdzie znajdzie się mała lampa stojąca. Wtedy można zrezygnować z zapalania reflektorów sufitowych, które znajdują się daleko. Przygotowywane źródło światła powinno być mocne i musi nam zapewnić dobre warunki do czytania. Dobrze będzie, jeśli mamy rozwiązanie, w którym można kierować źródłem światła tam, gdzie nam to odpowiada, ponieważ wtedy będzie można czytać w różnych pozycjach.

Lampa stojąca do salonu

Lampka stojąca z możliwością kierowania światła w dowolne miejsce będzie się sprawdzać także w momencie, gdy nie będziemy czytać, ale chcemy oglądać film. Dzięki temu uda się zachować przytulność takiego miejsca, natomiast nie tylko z telewizora będzie się wydostawać światło. Taką funkcję niekiedy spełniać mogą ledowe światła ukryte w suficie.

Oświetlenie salonu w całości a więc punkty oświetleniowe sufitowe oraz ścienne, a także włączniki oraz gniazda elektryczne, do których podłączać można stojące lampy należy dobrze rozmieścić jeszcze w trakcie prac budowlanym nim ściany będą wygładzone oraz pomalowane. Dlatego wtedy już powinno się myśleć o tym, gdzie ustawione będą takie meble jak stół, ława czy kanapa.

Ilona Primek

architekt światła;
"Bądź jak światło, które wędruje przez noc i po drodze zapala zagasłe gwiazdy."