12 stycznia 2017 Udostępnij

Jak oświetlać biuro zimą?

W sezonie zimowym dni są coraz krótsze, a co za tym idzie, niemal bez przerwy mamy do czynienia ze światłem palącym się w naszych biurach. Eksperci przypominają, że odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy powinno mieć dla nas szczególnie duże znaczenie, gdy bowiem brakuje światła naturalnego, nasze oczy są narażone na duże niebezpieczeństwo.

Permanentny brak dziennego światła odbija się na naszym samopoczuciu, nie może być ono bowiem najlepsze, gdy światła brakuje nam zarówno wówczas, gdy wstajemy do pracy, jak i wtedy, gdy wracamy z biura do domu. Braki w oświetleniu można też uznać za jeden z czynników naszej większej podatności na różnego rodzaju infekcje tak charakterystycznej dla okresu jesienno-zimowego.Gdy mówimy o oświetleniu biurowym nie wolno zapominać nam o tym, jak ważny jest podział na oświetlenie główne oraz to, które ma miejscowy charakter. 

Oświetlenie główne

oświetlenie główne i punktowe do biura​Oświetlenie główne wydaje się mieć w tym wypadku kluczowe znaczenie, to właśnie ono dostarcza nam bowiem najwięcej światła. Jeśli biura mają otwarty charakter, a jednocześnie obejmują relatywnie dużą przestrzeń, najbardziej typowe jest w takim przypadku zastosowanie oświetlenia liniowego, które montowane jest w płytach podwieszanego sufitu. Nawet wysoka skuteczność takiego oświetlenia nie pozwala jednak na stosowanie go samodzielnie. W biurach pojawiają się więc halogeny, różnego rodzaju lampki, a także oświetlenie, które korzysta z technologii LED.

Oświetlenie punktowe

Światło punktowe jest uważane za rozwiązanie o wyjątkowo dużej użyteczności, chwali się je jednak i dlatego, że jest ono wyjątkowo wygodne zwłaszcza, jeśli patrzmy na nie tak, jak robi to indywidualny użytkownik oświetlenia tego typu. Dodatkowe źródło światła może być przy tym regulowane przez samego pracownika, który jest w stanie dostosować jego wysokość i kąt padania do swoich własnych potrzeb. Praca biurowa tylko w teorii jest zajęciem prostym. Długie siedzenie za biurkiem jest szkodliwe dla naszego zdrowia stanowiąc zagrożenie nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale również dla oczu. Odpowiednie oświetlenie może więc ocalić nasz wzrok.

Ilona Primek

architekt światła;
"Bądź jak światło, które wędruje przez noc i po drodze zapala zagasłe gwiazdy."