11 lutego 2016 Udostępnij

Jak mądrze wybrać oświetlenie biurowe?

oświetlenie biurowe dobrze dobraneWiększość z nas przebywa w biurze przynajmniej osiem godzin w ciągu dnia, nie powinno więc dziwić to, że nie tylko jego wyposażenie, ale również aranżacja i oświetlenie są uważane za ważne tak dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia.

biurowe oświetlenie ledJeśli zadbamy o to, aby gabinet został urządzony we właściwy sposób, zyskamy szansę na poprawę zarówno sprawnej organizacji, jak i efektywności pracy. Rozwiązaniem idealnym jest biuro, które zapewnia nam dopływ światła dziennego, nie ma bowiem wątpliwości, że właśnie ono ma najbardziej korzystny wpływ na nasz wzrok, efektywność działań, a nawet na samopoczucie. W rzeczywistości musimy jednak liczyć się z tym, że pomieszczenia są oświetlane przede wszystkim z wykorzystaniem światła sztucznego, a światło naturalne pełni w nich przede wszystkim funkcję pomocniczą.

Gdy mówimy o typach oświetlenia, w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o podziale na oświetlenie główne oraz miejscowe. Od oświetlenia głównego oczekuje się, że będzie zapewniać równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. W takim przypadku znakomitym rozwiązaniem są świetlówki liniowe, które umieszcza się w tak zwanych oprawach rastrowych.

oświetlenie do biuraOświetlenie miejscowe może przybierać różne formy, najczęściej jednak zastosowanie znajdują lekkie, ruchome lampki, dla których charakterystyczne są długie ramiona. Charakterystyczne jest dla nich między innymi to, że można je dowolnie ustawiać, choć nie wolno zapominać o tym, że powinny być usytuowane z boku osoby pracującej tak, aby w oczy nie raziło światło, które odbija się czy to od monitora, czy to od powierzchni biurka. W tych pomieszczeniach biurowych, w których światło sztuczne pali się od ośmiu do nawet dziesięciu godzin, warto zastanowić się nad zastosowaniem energooszczędnych źródeł światła.

Nie można zapominać też o tym, że spore znaczenie dla pracowników ma barwa światła. W takim przypadku najlepiej sprawdza się chłodne białe światło, okazuje się bowiem, że ma ono bardzo korzystny wpływ na koncentrację. Duże znaczenie ma też jego natężenie. W całym pomieszczeniu nie może ono wynosić mniej niż 200 luksów, a w przypadku osoby, która pracuje stale przy komputerze musi być to minimum 500 luksów. Na dodatkowe oświetlenie składa się przede wszystkim oświetlenie boczne i oświetlenie wnęk.

Ilona Primek

architekt światła;
"Bądź jak światło, które wędruje przez noc i po drodze zapala zagasłe gwiazdy."